piątek, 9 lutego 2018

Relacja, która rozwija-narzeczeństwo z myślą o małżeństwie.

Tekst powstał w ramach kampanii internetowej organizowanej przez Mocem z okazji Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa 7 - 14 lutego. Więcej publikacji znajdziecie na stronie wydarzenia Tydzień Małżeństwa w internecie." 

Ogólny temat drugi(czyli dzień 8.02.) to narzeczeństwo/małżeństwo jest ważne. Powodów, dlaczego tak osobiście uważam można wymienić wiele. Spróbuję podać niektóre z nich. Temat warty przemyślenia, myślę, że na każdy nowy tydzień czy miesiąc. Zarówno osobno, lecz także i wspólnie. Polecam.

W codzienności, jak w narzeczeństwie, a potem, oby-w małżeństwie. Występuje słońce, zdarzają się chmury smutków, lecz i nadzieja obecności, radości, przebaczenia.

Rośliny potrzebują do rozwoju odpowiednich warunków: ziemi, przestrzeni, a ludzie potrzebują obecności dobrych ludzi, wzajemnego zaufania (choć bywa ono trudne), wytrwałości oraz zdolności widzenia dalej, patrzenia wzrokiem miłości, piękna.

Człowiek może się rozwijać, jak piękny kwiat, gdy spotka Boga, gdy uczy się Go poznawać osobiście, lecz także w relacji narzeczeńskiej lub małżeńskiej.


Jak rozwija Bóg pozwala się człowiekowi rozwijać poprzez relację, którą jest narzeczeństwo/małżeństwo?

- Pomaga lepiej poznawać Boga, uczyć się Go wzajemnie dostrzegać w codzienności.
- Uczy myśleć nie tylko o sobie, lecz też o osobie, która jest dla nas ważna, bo pragniemy szczerze, aby ona mogła być szczęśliwa.
- Relacja to sztuka docierania się pomimo różnic wieku, charakterów, sposobów reagowania na trudne sytuacje. Najpiękniej jednak jest się godzić, bo wtedy można na nowo zrozumieć, że Bóg, lecz także ta druga osoba, którą On na pozwolił spotkać na ścieżce życia jest dla nas bardzo ważna.
- Uczy wzajemnej cierpliwości, wyszukiwania radości, momentów na spotkania, wspólną modlitwę, wyjazdy na rekolekcje, na spacer, na dyskusje przy herbacie, czytanie książek (również rozważanie Słowa Bożego)-osobno oraz razem, aby mieć wartościowe tematy do dyskusji.
- Zachęca do dostrzegania radości, nadziei, piękna.
- Moim zdaniem rozwija wrażliwość, uczy dalej planować niż tylko następny dzień.
- Pokazuje, że ważniejsze niż to, co zewnętrzne jest serce oraz intencje.
- Uczy mądrego kompromisu, zdolności słuchania zamiast tylko mówienia.
- Niespodzianki, uśmiechy, marzenia stają się niczym tlen zamiast rutyną.
- Pomaga po pewnym czasie, aby szybciej kompletować garderobę na co dzień oraz na specjalne okazje. Dziękuję, że dzięki Tobie Skarbie, mogłam, mimo wszystko polubić niektóre swoje sukienki.
- Problemy są aby je rozwiązywać, nawet, jeśli trzeba czasu, obecności, przytulenia, ciszy, spaceru.
- Pomaga rozwijać zdolność do wspólnego pokonywania przeciwności, przy pomocy łaski Bożej, modlitwy, rozważania Słowa Bożego, uczestnictwu we Mszy świętej oraz przystępowaniu do sakramentu pokuty i pojednania. Od Boga możemy uczyć się wyrozumiałości, przebaczenia, obecności mądrej, pięknej, cierpliwej, aby umacniać zamiast przekreślać.

Pomyśl, w jaki sposób narzeczeństwo lub małżeństwo pomaga się rozwijać Tobie osobiście. Spróbuj podziękować za to Bogu oraz wyrazić to uśmiechem, dobrym słowem, obecnością, modlitwą.

Niech Duch Święty, Duch Pocieszyciel zainspiruje Cię do dzielenia się dobrem w tej relacji. Niech ona Was rozwija na Bożą Chwałę. 

Czas na koniec notatki, lecz można byłoby pisać jeszcze długo. Zostawiam do rozważenia na modlitwie myśl o małżeństwie: "Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem" (Rdz 2,24)
Życzę, aby piękne, lecz nie raz wymagające narzeczeństwo było dobrą formacją na wspólną drogę życia w małżeństwie.

#małżeństwojestważne  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są moderowane. Administrator strony decyduje, które z nich zostaną opublikowane.